Tavla en güzel nasıl oynanır..

Tavla iki kişilik oynanan ve o kadar da eğlenceli olan bir oyundur. Eğer sizler daha tavla nasıl oynanır sorusunu soruyorsanız, Yıllarca bu eğlenceli oyundan mahrum kaldığınız anlamına gelmektedir.  Aşağıda vermiş olduğumuz bilgiler eşliğinde sizlerde tavla oyununu öğrene bilirsiniz, Ama ilk başlarda biraz karşık ve zor gibi görünür tavla salonlarımızda pratik yaptıkça ilerde sizler de usta bir tavlacı olacağınıza inanın. Ben ilk tavla oyununu Türk tavla sitesinde öğrendim mutlak bu siteyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

1- PULLARIN DİZİLİMİ:

Tavla oynamaya başlamak için tavla pullarını tahtamıza dizmemiz gerekir. Dizilim 2 şekilde olur:

a – Olduğunuz tarafın sağından başlayarak:

Bu dizilim şeklinde öncelikle farklı 2 renk pullarımızdan bir renk seçiniz. Size ait olan renkteki pulları üçgen şeklindeki hanelere sağdan başlayarak dizmeniz gerekir:

Sağdan 6. haneye 5 pul

Sağdan 8.haneye 3 pul

Sağdan 13. haneye 5 pul

Sağdan 24. haneye 2 pul

Rakibinize ait olan renkteki pulları ise size ait olan pulları dizdiğiniz hanelerin karşısına eşit sayıda dizmeniz gerekir. Yani yine olduğunuz tarafa göre sağdan sayarsak:

Sağdan 1. haneye 2 pul

Sağdan 12. haneye 5 pul

Sağdan 17.haneye 3 pul

Sağdan 19. haneye 5 pul

b – Olduğunuz tarafın solundan başlayarak:

Seçtiğiniz renkteki pulları isterseniz soldan başlayarakta dizebilirsiniz. Olduğunuz tarafın solundan başlayarak:

Soldan 6. haneye 5 pul

Soldan 8.haneye 3 pul

Soldan 13. haneye 5 pul

Soldan 24. haneye 2 pul

Rakibinizinde pullarını dizdiğiniz hanelerin karşısına eşit sayıda dizmeniz gerekir. Yani yine olduğunuz tarafa göre soldan sayarsak:

Soldan 1. haneye 2 pul

Soldan 12. haneye 5 pul

Soldan 17.haneye 3 pul

Soldan 19. haneye 5 pul

Dizilimi bu şekilde bitiriyoruz. Şimdi bu dizilimleri gerçek bir tavla tahtası üzerinde görelim.

2-OYUNA BAŞLAMA:

Oyuncular tahta üzerinde kendilerine göre sağ bölgelere birer zar atarak oyuna kimin başlayacağınıı seçerler. Yüksek zar atan kişi oyuna başlayan kişi olur. Her iki taraftaki oyuncuda pullarını kendine ait olan toplama sahasına doğru ilerletmek zorundadır. Yukarıdaki tavla tahtasında oyuncuların pulları ilerleteceği yön şekil üzerinde gösterilmiştir.

3-OYUNUN GİDİŞATI:

Sırası gelen oyuncu pullarını attığı zarların toplamı kadar ilerletmek zorundadır. Yukarıdaki tavla tahtasında beyaz oyuncunun 5-1 atması, istediği bir pulunu 5 hane ve istediği ikinci pulunu da 1 hane ilerletmesi demektir. Yada aynı pulu 6 hane ilerletebilir. Beyaz oyuncu oynadıktan sonra sıra siyah oyuncuya geçer. Zar atımları ve ardından pulların ilerlemesi oyuncular tarafından sırayla yapılır. Herhangi bir hanede rakip oyuncunun 1 den fazla pulu var ise o hane üzerine oynayamazsınız. Bu durumda başka bir pulunuzu oynatmak zorundasınız.Eğer herhangi bir hanede rakip oyuncunun tek pulu varsa, üzerine koyup rakip oyuncuyu kırabilirsiniz. Bu durumda rakip oyuncu bu kırık pulu sırası geldiğinde attığı zara göre sizin toplama sahanızdan oyuna sokar. Bu pul atılan zarın değerine göre bir haneye konur ve oyuna bu şekilde giriş yapılır .Yani rakip size göre dezavantajlı duruma düşer. Yukarıdaki tavla tahtasında iki oyuncununda toplama sahasını görebilirsiniz.

tavla nasıl oynanır Tavla en güzel nasıl oynanır..

Oyunun amacı iki oyuncunun da pulları kendi toplama sahasına getirip diğer oyuncudan daha erken toplamasıdır. Bütün pullarını toplayan ilk oyuncu oyunu kazanan oyuncudur. Pulları toplama işlemi de atılan zarlara göre belirlenir. Örneğin oyunculardan birinin pulları toplama esnasında 5-3 attığını düşünelim. Bu demek oluyor ki o oyuncu 5 ve 3 hanesinden 1 er pul toplamalıdır (Toplama hanelerini her oyuncu için dış köşeden başlayarak 6 haneye ayırdık). 6 ve 5 hanesinde herhangi bir pul yok ise daha düşük hanelerdeki pulları toplamalıdır. Oyuncu 6 hanesinde pulu var fakat 5 hanesinde pulu yok ise ve 5 atmışsa 6 hanesinden 1 hanesine 5 sallamalıdır. Bu durumda 6 hanesindeki pul toplanamaz. Bu kurallar içerisinde bütün pullarını tavla tahtası dışına toplayan ilk oyuncu oyunu kazanır.

4-OYUNUN AYRINTILARI:

→Başlangıçta oyuna başlamak için atılan zarlar eşit gelirse, büyük zarı atan oyuncu olana kadar zarlar yeniden atılır.

→Pulları toplama işlemi tavla tahtası dışına yapılır. Toplanan pul dışarı alınır.

→Siz son pulunuzu topladığınızda rakip bütün pullarını kendi toplama sahasına sokup en az 1 pulunu toplayamamışsa çift sayı olarak yenilir. Buna mars denir. Yani siz rakibi mars yapmış olursunuz.

→Siz son pulunuzu topladığınızda rakibin tek pulu dahi sizin toplama sahanızda bulunursa rakip 3 sayı olarak yenilir. Buna katmerli mars denir.

Tavla oyununda en önemli hamlelerden biri kapı almak ve bu sayede rakibi sıkıştırmaktır. Bu sebepten dolayı bu yazıdan sonra Tavlada Kapı Almak makalemizi okuyarak oyununuzu dahada geliştirebilirsiniz. Rakiplerinizden daha iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız her zaman yaptığınız her hamleyi hesaplamak zorundasınız.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuzu Buraya Yazınız

Sitemizde bulunan en güncel konular